Jakie wybrać zasłony na taśmie czy na przelotkach?

Z pewnością zasłony gotowe na taśmie marszczącej oraz tradycyjne możemy zaliczyć to elementu w naszym domostwie, który jest wielozadaniowy. Poza oczywistą funkcją jako pełnią dodatkowo są interesującymi ozdobami wprowadzające nowy niespotykany nastrój. Warto przy tym pamiętać, że mogą one ubogacać wnętrze fantazyjnymi zdobieniami, ale także ciekawym sposobem upięcia. Wiele osób zwraca uwagę na tak zwane marszczenia, które można osiągnąć, zakładając zasłony na taśmie.

Sposób upinania

Pomimo że wykorzystując mocowanie na taśmie bądź na przelotkach otrzymamy taki sam rezultat, lecz nie oznacza to, że powinno je ze sobą milić. Znacząco różnicą są karnisze, gdyż każde z tych rozwiązań będzie potrzebować, innych karnisz, aby pełnić swoje zadanie. Dlatego powinno się przed zakupem danego karnisza zdecydować się jakie zasłony będziemy używać. W wielkim skrócie zasłony na taśmie to nic innego jak zasłony posiadające wszytą taśmę marszczącą. Mamy możliwość zakupienia gotowej zasłony albo do już wcześniej zakupionej wszyć taką taśmę samodzielnie. Dzięki taśmie będą się układać w sposób pionowy, w symetryczne fale o jednakowym kształcie. Stopień otrzymanego zmarszczenia jest zależny od zastosowanej taśmy. Zazwyczaj wykorzystuje się taśmy w stosunku 1:2, gdyż jest to standardem. Warto tutaj zaznaczyć, iż nie jesteśmy skazani tylko na jeden rodzaj fal mamy do wyboru również stosunek 1:1,5 czy 1:3. Będziemy potrzebować jedynie tradycyjnego karnisza, aby takie zasłony powiesić. Do upinania można wykorzystać żabki, haczyki albo agrafki tak samo, jak normalne zasłony.

Zasłony na przelotkach różnią się tym, że na stałe mają zamontowane kółka, które przekłada się bezpośrednio na karnisz. Mając, to na uwadze będziemy potrzebować takie karniszu, który można łatwo i szybko demontować i składać ponownie. Jedynie do wyboru mamy karnisz rurkowy, jest to spowodowane kształtami otworów. Nie można zapomnieć o średnicy, jaka jest wymagana i wynosi ona  o 1 cm mniejsza, niż średnica otworów przelotowych. Egzemplarze z otwartymi wspornikami umożliwiają podniesienie rury podczas zakładaniu zasłon lub firan bez konieczności rozkręcania czegokolwiek. Wracając do kółek, to są one zazwyczaj wykonywane ze stali nierdzewnej oraz plastiku. Mamy do wyboru kilka wariantów kolorystycznych, dlatego nie będzie problemu, aby dobrać odpowiedni kolor pasujący do odcienia zasłony. Na zakończenie warto powiedzieć o długości zasłon, gdyż ma kluczowe znaczenie dla estetyki zasłony.